Güzel Sanatlar Fakültesi Tarafından Koruyucu Maske Üretildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü`nün dikim atölyesinde, 16 Mart 2020 Pazartesi günü Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı`nın talimatı ile üretimine başlanılan koruyucu maskeler, sağlık çalışanları başta olmak üzere pek çok kişiye dağıtılarak Çankırı`daki maske ihtiyacı önemli ölçüde karşılandı.

Gönüllülük esasına göre; öğrenciler, akademisyenler, idari personel, hizmetli personel ve personel eşlerinin büyük bir fedakarlıkla destek verdiği maske dikimi sürecine, evlerinden maske dikerek dahil olanlar da oldu.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü, Çankırı Devlet Hastanesi ve Çankırı`da hizmet veren bir özel hastane başta olmak üzere; Valilik, Belediye Başkanlığı, Mekanize Tugay Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi gibi Çankırı`daki birçok kuruma ÇAKÜ tarafından üretilen maskeler teslim edildi. Üniversite tarafından Çankırı`daki kurumların yanı sıra Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği`ne de maske teslimi yapılarak Cumhurbaşkanlığımızın pandemi sürecinde zor günler geçiren İngiltere`ye yaptığı yardım ile gösterdiği dayanışma örneğine katkı sağlandı. Son olarak ise görevleri gereği kişilerle teması oldukça fazla olan basın mensuplarıile ulaşılabildiği ölçüde işinin başında olan esnafa da tekrar kullanılabilir steril kumaştan üretilen koruyucu maskeler dağıtıldı.

Yapılan bu maske üretimi ile Çankırı`da en çok personeli olan kurumlardan biri olan Çankırı Karatekin Üniversitesi, pandemi sürecinde çalışmak zorunda olan kendi personelinin de maske ihtiyacını karşılamış oldu.

Maske üretiminin yanı sıra fakülte tarafından siperlik ve medikal önlük üretimi de yapıldı.